Münih'in kalbindeki proktoloji muayenehanemize hoş geldiniz!

This page is no longer maintained since 3/2019. Please visit us on our new page www.pilonidalsinus-center.com!

Kuyruk sokumunda bir kızarıklık, "yumru" ya da sadece ağrı hissedilmesi, tuvalet kağıdında ya da iç çamaşırında irin ya da kan görülmesi halinde kuyruk sokumu fistülü göz önünde bulundurulmalıdır. Pilonidal sinüs olarak adlandırılan bu hastalığın tedavisi için bir uzmana başvurmaya değer. Sadece itinalı bir inceleme kişisel duruma uyarlanmış, koruyucu terapiye olanak sağlar.

Kuyruk sokumu fistülü (pilonidal sinüs) nedir? 

Kıl kökü (sol), büyümüş kıl kökü (pit) ve pilonidal fistül (sağ)

Kuyruk sokumu fistülü bir yabancı madde granülomudur. Alt deri dokusuna giren ya da büyüyen kıllar iltihaplanmaya neden olur. Bu dokunun tahrip olmasına ve fistül boşluğu veya boru biçimli bir girişin oluşmasına neden olur. Kas fasyası, periyost ya da kemik gibi "sağlam" dokular, bağ dokudan oluşan kapsüllerde cisimlerin büyümesine karşı bariyer olur. Kemik ya da büzücü kaslar bu nedenle asla pilonidal sinüse maruz kalmaz.

Kuyruk sokumu fistülü (pilonidal sinüs) nasıl meydana gelir?

Birçok pitli (minik açıklıklar) tipik kuyruk sokumu fistülleri ve granüllü fistül açıklığı ("sivilce")

Kıllar derinin altına nasıl girer? Muhtemelen üç tip vardır:

1. Kıl oluşumu bozuktur; yeni kıl, kıl kökünden düzgün bir şekilde dışarı itilmez. Kılın yapı malzemesi keratin pütürlü birikintiler biçiminde kıl kökünde (folikül) birikir.

2. Kıllar normal oluşur, sonra kırılır ve kıl foliküllerinin duvarını deler. Folikül kırılan kıllarla dolar. Sırttan veya kafadan kopan saçlar kalça kıvrımındaki poponun sürekli hareketleriyle ovuşturulur. Kancalı oklara benzeyen kılların yapısı

takılan kılların dokuya takılı kalmasına ve yıkanarak kolayca çıkarılamamasına da neden olur.

3. Çıkarılan fistül girişlerinde bazen gelişim bozukluğu nedeniyle kıllar "deri altında" büyüdükleri zaman sıralanmış kıl büyümesi görülür.

 

Gelişen kıl folikülü küçük bir nokta ya da milimetre büyüklüğünde açıklık olarak tespit edilir. Böyle bir "Pit" görülürse kuyruk sokumu fistülü teşhisi kanıtlanmış olur. 

Kuyruk sokumu fistülü (pilonidal sinüs, pilonidal fistül) hangi semptomlara neden olur?

"Hafif biçim": Hiç ya da az şikayet

Kuyruk sokumu fistülünün gelişimi ilk başta fark edilmez ya da şikayetler azdır ve özgül değildir (sert sandalyelere oturulması sırasında ağrı, "sivilce" ya da kan toplanması gibi bir his). Bazen kalça kıvrımı bölgesindeki görülmeyen açıklıkta (rima ani) küçük şikayetler açığa çıkar ("hafif" ilerleyen biçim).

Nesnel şikayetleri olmayan yetişkinlerdeki araştırmalarda %4,6'ya varan harici kuyruk sokumu fistülü işaretleri bulunur.

Akut biçim: Kuyruk sokumu apsesi (pilonidal apse)

Ani açılma ve irin sızıntısı ile akut pilonidal apse

Pilonidal apse birkaç gün içinde gelişebilir, buna dayanan kuyruk sokumu fistülü fark edilmemesine rağmen önceden mevcuttur. Popoda ya da kuyruk sokumu bölgesinde kızarmış, ağrılı yumru ilk bakışta tespit edilir. Dıştan görülebilen semptomlar az da olabilir. Çok fazla bir şey görülmese bile hastanın şiddetli ağrısı vardır. Daha iyi incelendiği zaman yanaklar karşılaştırıldığında bir şişliğin görülebildiği (asimetrik kalça kıvrımı), dokunulduğunda bir sertlik olduğu ya da derinin belirgin şekilde kuru olduğu ve gözeneklerin geçtiği görülür. Pitler şişmeye bağlı olarak genellikle görülememektedir.

 

Bazen hastalar kuyruk sokumunda önceden çökme olduğunu bildirirler. Nedensel bir ilişkinin açıklanması gerekmez.

 

Şikayetler sıklıkla uzun süre oturduktan sonra, oturarak çalışanlarda, sınava hazırlanan öğrenci ve üniversite öğrencilerinde ya da uzun süreli uçak yolculuklarından sonra görülür. 

Kronik biçim: Pilonidal fistül

Bazı hastaların sadece hafif ağrısı vardır ve fistülün varlığını sadecetesadüfen veya kan ya da irin salgısı nedeniyle fark ederler.

Pilonidal fistülün bu bölgede her zaman bulunan aerobik ve aerobik olmayan deri ve bağırsak mikropları nedeniyle yerleşmesiyle bakteriyel karışık bölgede çok kötü bir koku oluşumuna neden olur. Bağ dokulu kapsüller genellikle kolajen lifleri içerir ve kıkırdak gibi sert hissedilir böylece uzun süre oturulduğunda gerçek ağrı olmadan tahriş açığa çıkar.

Bazen hastalar kendi kendilerine kalça kıvrımı bölgesinde ufak açıklıklar keşfederler.

Neden kuyruk sokumu fistülü tedavisi "merkezi"? 

Avrupa'da yılda yaklaşık 195000 kuyruk sokumu fistülü yeni vakaları hesaplanmalıdır.

Kuyruk sokumu fistülünün geleneksel tedavisinde ("Metzger yöntemi") nadiren bir ay ile bir yıl süren hastalık haline yol açar.

Mustarip olan hastaların birçoğu okul, meslek eğitimi, üniversite ve meslek hayatına başlayan genç yetişkinlerdir. (Performans) sporcular da antrenmana ara veremez ve vermek istemezler.

2001 yılından itibaren Avrupa'da az sayıdaki doktorlar olarak pilonidal sinüsün tedavisi hususunda uzmanlaştık ve Münih'deki muayenehanenin 2013 yılında kurulmasıyla birlikte 1200'ün üzerindeki ameliyatlarla Pit Picking tekniği geliştirildi. Pit Picking, lazerli ameliyat (FiLaC) ve asgari tüp biçimli ekzisyondan (fistülektomie) sonra çalışma ve spor becerisine ameliyattan bir kaç gün sonra ulaşılır.

Pilonidal sinüs ameliyatının lokal anesteziyle ağrısız yapılması mümkündür.

Pit Picking'den sonraki tamamlayıcı tedavi basittir, ameliyattan sonra ikinci günden itibaren duş almak, banyo yapmak ve yüzmek kısıtlama olmaksızın mümkündür.

Münih'deki muayenehanemizi ziyaret etmeniz bizi memnun eder! European Pilonidal Center ekibiniz.

Dr. med. Bernhard Hofer und Klaus Bärtl

Dr. Hofer Facharzt für Chirurgie, Viszeralchirurgie, Proktologie und Spezialist für Steißbeinfisteln in München Dr. Bernhard Hofer, Chirurg und Proktologe. Leitender Arzt des Behandlungszentrums für Steißbeinfisteln.

2044 Patienten

mit Steißbeinfistel haben die Behandlung in unserer Praxis gewählt (Stand 11.04.17).

European Pilonidal Center

Zentrum zur Behandlung der Steißbeinfistel

Dr. B. Hofer

Brienner Str. 13

80333 München

089-292679

doc@darmsprechstunde.de

Allgemeine Chirurgen
in München auf jameda

Warum ein "Zentrum" zur Behandlung der Steißbeinfistel?

In Deutschland werden im Jahr etwa 20.000 Patienten an einer Steißbeinfistel operiert.

Die herkömmliche Therapie der Steißbeinfistel ("Metzger-Methode") führt nicht selten zu einem Monate bis Jahre langen Krankenstand.

Die meisten Patienten sind im jungen Erwachsenenalter, so daß Schule, Ausbildung, Studium und Start ins Berufsleben leiden können. Auch (Leistungs-) Sportler können und wollen sich eine Trainingspause nicht leisten.

Seit 2001 haben wir uns als einer der wenigen Ärzte in Europa auf die Behandlung des Sinus pilonidalis spezialisiert und in über 1200 Operationen seit Gründung der Praxis in München 2013 die Technik des Pit Picking weiterentwickelt. Nach Pit Picking, Laser-OP (FiLaC) und minimal tubulärer Exzision (Fistulektomie) wird Arbeits- und Sportfähigkeit wenige Tage nach einer Operation erreicht. Die Rate primärer Heilung liegt über 90 %.

Die OP des Pilonidalsinus ist schmerzfrei in örtlicher Betäubung möglich.

Die Nachbehandlung nach Pit Picking - OP ist einfach, Duschen, Baden und Schwimmen sind ohne Einschränkung möglich ab dem zweiten Tag nach der OP.

Dr. Hofer Spezialist für Steißbeinfisteln in München Dr. Hofer, Facharzt für Viszeralchirurgie und Proktologie
Druckversion Druckversion | Sitemap
© 2015, 2016 Dr. Bernhard Hofer, Pilonidal Center Munich, Kompetenzzentrum für die Behandlung von Steißbeinfisteln. Diese Seite verwendet Cookies, Einzelheiten finden Sie im Impressum. Beachten Sie auch unsere Datenschutzerklärung. Center of excellence in Pilonidal Surgery. This website uses cookies. Details can be found in the imprint.